HÜNNAP VE FAYDALARI

167

Çok eski çağlardan beri Çin’de bitkisel ilaç olarak kullanılan hünnap (çiğde) ülkemizde son yıllarda popular oldu. C vitamini, fenol, flavonoid, triterpenic asit ve polisakkarit hünnap meyvesinin ana bileşenlerini oluşturuyor.Bu zengin içeriğiyle hünnap birçok hastalığa iyi geliyor;

• Birçok diyabetik hasta özellikle bacaklarda ve ayaklarda inflamasyon ve açık yara oluşumana kadar varan sinir hasarı denilen nöropatiden muzdarip. “Journal of Natural Medicines” tarafından yayınlanan bir çalışma hünnap meyvesinin bu yaraları iyileştirmede anti-inflamatuar olarak kullanılabileceğini söylüyor.

• Uykusuzluk ve anksiyetinin hafifletilmesinde kullanımı meyvenin içeriğindeki jujuboside A maddesinin beyindeki hipokampusu etkileyerek doğal uyku durumuna yardımcı olmasıyla açıklanıyor.

• Hünnabın antioksidan, anti-inflamatuar ve antikanser etkisi hem yaprağında (apigenin) hem meyvesinde(kateşin ve rutin) bolca bulunan fenolik bileşiklerden geliyor.

• Karaciğer koruyucu olarak kullanımında ise antioksidanı yanı sıra polisakkarid içeriği de etkili. Bu bilgi yaklaşık 40 dakika boyunca kan temininden mahrum bırakılan karaciğerin hünnap meyvesi yardımıyla iyileşme gösterdiği bir hayvan çalışmasında elde edilmiştir.

• Kabızlıkta bağırsak geçiş süresini azaltıyor ve dışkı nemini artırıyor.
• Bunların yanı sıra astım ve solunum sistemi rahatsızlıklarında, balgam söktürücü, öksürük giderici ve kanı temizleyici olarak da kullanılıyor.
Ham iken kahverengi kabuklu yeşil renkte olan bu meyve olgunlaştıkça kuru üzüme benzer buruşuk mor ve kahverengine dönük bir renk alır. Ülkemizde meyvenin her iki tüketimi de mevcutken reçel ve çay olarak kullanılmaktadır. Meyvenin sadece kendisi değil yaprakları da fenolik bileşiklerden zengin olduğu için yapraklarını da demleyip çay olarak kullanabilirsiniz.

Ham ve kurutulmuş hünnap’ın besin değerleri arasında fark ise göz atmaya değer!

Kurutulmuş hünnap taze olana kıyasla daha yüksek kalori glisemik yük ve potasyum oranına sahipken C vitaminin daha az olduğunu söylemek gerek.

• 1 porsiyon (60g) taze hünnap 44 kalori, 12 gram karbonhidrat, 40mg C vitamini,150mg potasyum ve 6 glisemik yük.

• 1 porsiyon (60g) kurutulmuş hünnap 160 kalori, 40 gram karbonhidrat, 6mg C vitamin, 318 mg potasyum ve 36 glisemik yük.