FİZİKSEL OLARAK MI, DUYGUSAL OLARAK MI AÇSIN ?

190

Bazen ilk bazen de başvurulan üç ya da dördüncü diyetisyen oluyorum. Kendime “Danışanım benden ne istiyor, ben ona ne veriyorum ?” sorusunu sormaya başladığım günden beri cevapları biriktiriyorum. Cevaplar çoğaldıkça kilo problemi için başvuranların çok az olduğunu fark ettim. Bazı danışanlarım benden bir duygu almaya geliyordu. Sevgi, şefkat, öfke, övgü, üzüntü vb !
Bu konuyla ilgili bir psikoterapiste danıştım ve o günden itibaren bu konuda eğitim alıyorum.
Gereğinden fazla yemek tüketimi özellikle tekrarlayan kilo alıp verme durumlarında duygularla ilgili olabiliyor. Aslında midenizi değil beyninizi doyuruyorsunuz!
Fiziksel olarak midenin hacmi ortalama 1-1,5 ( 5-7,5 su bardağı ) litredir. Önerilen bir öğünde üçte birinin katı gıda üçte birinin sıvı kalan kısmının da boş bırakılmasıdır. Yani fiziksel olarak tokluk hissetmeniz için 500 ml ( 2,5 su bardağı ) sıvı ve yine aynı miktarda katı gıda tüketmeniz yeterli olacaktır. Midede karbonhidrat içeren besinler ( ekmek, makarna, pilav vb.) ve sebzeler 1-1,5 saat süresince sindirilirken protein içeren besinlerin ( et ve et ürünleri, peynir, yumurta, yoğurt vb.) sindirimi 3-4 saat sürebilmektedir. Tokluk hissi beyine 20 dakika sonra ulaşır. Bu demek oluyor ki; bu şekilde bir öğünü yavaş yavaş 30 dakika içerisinde tükettiğinizde fiziksel olarak doyuyorsunuz, halen acıkıyorsanız bu duygusal açlıktır! ( İnsülin salınımı bozukluğuna ya da eksikliğine bağlı olarak gelişen diyabet, insülin direnci veya hipoglisemi gibi metabolik durumlar dışında.)
Fiziksel mi duygusal mı aç olduğunuza siz karar verin;

Fiziksel açlık mı ?

Duygusal açlık mı?

Yemek yiyip doyduktan sonra ya nötr ya da iyi bir duyguda olur. Yemek yiyip doyduktan sonra suçluluk, pişmanlık gibi duygular hissedilir.
Yediklerini başka birinin görmesinden rahatsız olmaz. Yediklerini kimse görmesin ister, başkalarına açıklama yapmak zor gelir, gizlice yer.
Zayıflama programında olduğunu gizlemek ya da saklamak ihtiyacı hissetmez. Zayıflama programında olduğunu gizlemek ister, aslında gizlediği duygularıdır.
Yemek yedikçe giderek açlık duygusu azalır ve yatışır. Midesi dolana kadar yese de kendini aç hisseder. Aslında o an midesini değil beynini doyurduğunun farkında değildir.
Yemek yerken hızlı değildir, yavaş yavaş yer. Yemek yerken bir acelesi vardır, ne kadar yediğini ancak yemek bittiğinden fark eder.
Seçicilik yoktur, amaç karın doyurmak için herhangi bir şey tüketmektir. Duygusal açlığı kısa süreli giderebilmek için seratonin salgılatan çikolata, karbonhidrat, şeker ağırlıklı gıdalara eğilim vardır.
Kilo verme sürecinde istikrarlıdır. Hedef kilosuna ulaştıktan sonra bu kiloda sabit kalır. İstikrarlı bir kilo verme süreci yaşaması zordur. Yaptığı zayıflama programlarında 10 kilo verir, sonra ya hepsini ya da birazını geri alır. Bu süreci sık sık yaşar.